2018 Youth Indoor Soccer League Rules

2018 Youth Indoor Soccer League Rules
2018 Youth Indoor Co-Ed League Rules.doc[...]
Microsoft Word document [16.8 KB]

2018 INDOOR SOCCER PRACTICE SCHEDULE

MONDAY
6:00 to 6:45 pm - Carriker & O'Brien 1st & 2nd Grade
6:45 to 7:30 pm - Vinyard & Rush 1st & 2nd Grade

7:30 to 8:15 pm - Vinyard & Rush 3rd and 4th Grade

8:15 to 9:00 pm - 
TUESDAY
6:00 to 6:45 pm - Heltsley & Hartle Kindergarten
6:45 to 7:30 pm - Fleshman 1st & 2nd and 3rd & 4th Grade Teams
7:30 to 8:15 pm - Russell & Joiner 3rd & 4th Grade Teams
8:15 to 9:00 pm - Joiner & Campbell 5th & 6th Grade Teams

 

WEDNESDAY
6:00 to 6:45 pm - Abbott & Byots Kindergarten                  
6:45 to 7:30 pm - Starr & Barkley 1st & 2nd Grade Teams

7:30 to 8:15 pm - Starr & Walker 3rd and 4th Grade Teams

8:15 to 9:00 pm - Carriker 5th & 6th and 7th & 8th Grade Teams
THURSDAY
6:00 to 6:45 pm - Davis Kindergarten & Bellm 1st & 2nd Grade Teams
6:45 to 7:30 pm - Wills & Davis 1st and 2nd Grade Teams
7:30 to 8:15 pm - Cooper 3rd & 4th Grade Team 
8:15 to 9:00 pm - Reels & Whitler 7th & 8th Grade Teams
FRIDAY 
6:00 to 6:45 pm - Weidner 1st & 2nd Cobb Kindergarten
6:45 to 7:30 pm - Byots/Lynn 5th & 6th Grade Teams
7:30 to 8:15 pm - Kaburick & Brown 3rd & 4th Grade Teams
8:15 to 9:00 pm - Brown & Peterson 5th & 6th Grade Teams

KINDERGARTEN DIVISION

2018 GAME SCHEDULE

2018 Kindergarten Schedule
2018 Indoor Soccer Kindergarten Division[...]
Microsoft Word document [15.1 KB]

COACHES:  Regie Byots & Lisa Wise

Dawson Wise Ben Jackson Walker Lancaster
Ethan West Landen Albrecht Braysen Bishop
Cruz Bishop Avery Pitchford Alayna Law
Mia Baumberger    

COACHES:  Jessie Davis & Sean Whitlock 

Greyson Davis JP Whitlock Sawyer Stieglitz
Kinzie Haulk Grant Comerford Murphy Rowe
Brady Maddox Bella Hunt Reagan Miller
     

COACHES:  Rick Hetsley & Jarrod Hamilton

Marley Auffarth Alivia Schoen  Rhacyn Hamilton
Leighton Vogel Dakota Heaton Alyssa Hamilton
Abigail Phillips Bransyn Heltsley Klaire Gerdes
Jessie Bulla Todd Brawley Brody Gray

COACHES:  Ryan & Stacy Abbott 

Charles Abbott Grant Hammann Dominic Winningham
Lucas Rife Jasxson McMurray Bentley Nance
Hayden Orr Kamryn Hubbard Ella Gahr
Harper Ryan    
     

COACHES:  Scott & Marcie Hartel

Myla Beckham Waylon Black Aubrey Boston
Connor Engstrom Darcey Hartel Morgan Helgen
Mason Lemon Gigi Reyes Kinleigh Weiss
Emrik Witt Remie Witt Jordan Foulk
Rilynn Polach    

COACHES:  Autumn & BJ Cobb 

Kolt Hogan Asher Sudduth Scott Fenton
Raylen Colbert Bailey Cobb Scarlett Phelps
Ava Bradenburg Evan Hergenrother Zeke Davis
Blaine Atterberry    
     

1st & 2nd GRADE DIVISION

2018 GAME SCHEDULE 

2018 1st & 2nd Grade Schedule
2018 Indoor Soccer 1st 2nd Grade Divisi[...]
Microsoft Word document [16.1 KB]

COACHES:  Jessica Barkley & Tim Quarton

Evan Barkley Drew Quarton Jenna Quarton
Jace Murphy Madeline Rosentreter Saylor Nicholson
Rilen Bishop Paxton McAdams Ava Carr
Keegan Anderson    
     

COACHES:  Scott & Angela Weidner 

Emma Weidner Charlie Austin Keaton Ballard
Austin Becker Abby Plummer Abram Plummer
Jaxon Ray Adia Melchert Lydia Gruelle
Jennah Longwell Lila Polach Byrcen Sperry
Savanah Roach Brenley Clemonds  

COACHES:  BJ Vinyard & Bryan Starr

Chloe Vinyard Addison Starr Laney Owsley
Abbaney Bowman Hanna Abel Jack Lohnes
Hagan Eades Noah Genetti Jaylen Komor
Grayson Jaeger    

COACHES:  Amber Rush & Staci Behme 

Gabe Rush Madden Craig Aleah Boehm
Ben Schuette Mary Behme Jaxson Strader
Carter Hawkins Josie Thompson Maycee Hampton
     
     

COACHES:  Dan Fleshman & Steven Mabus

Avi Ranger/Fleshman Nic Savant Carly Kolesar
James Archer Rylee Geisler Ella Brawner
Collins Hagan Izzabella Manus Lyla Shaw
Bryleigh Whaley Mariella Garrison Evan Fricke
     

COACHES:  Laura Starr & Jeff Smith

Luke Starr Auggie Smith Cole Lange
Lidiya Ribble Degan Vogel Savannah Foster
Corben Bates Corban Walton Nikki Raines
Lilly Bomkamp Caleb Joehl   
     

COACHES:  Nick O'Brien & Stephen Fenton

Lanie O'Brien Lexie O'Brien Lexi Fenton
Avery Suits Royce Hurt Porter Kimbro
Bella Gunning Tucker Scherer Brailyn Gibson
Lincoln Van Alstine     
     

COACHES:  Jessie Davis & Kristin Beichler

Ayden Davis Jada Beichler Rowyn Pitchford
Colby Viseur Cameron Cooper Carly McLean
Ethan Cloninger Jayden Dowland Addison Dunn
     
     

COACHES:  Brad Carriker & Shawn Kahl

Molly Carriker Lyla Kahl Holden Sies
Hadley Ruyle Kinzie Pitchford Mason Michaelis
Makenna Harding Barry Hart  Keegan Reese 
     
     

COACHES:  Aaron & Deidra Bellm

Zander Bellm Avery Davis Callum Duckels
Ryan Cervi Sylvee Gibbs Emma Suttles
Emery Suttles Joel White Hadley Dugan
Zane Emery    
     

COACHES:  Kimberlee Wills & Eric Cooper

Aurora Wills Thekla Cooper Tyler Boente
Blakely Swan Quincy West Klayton Chingman
Braigha Maberry Braydon Hohimer  Octavian Wilson
     
     

3rd & 4th GRADE DIVISION

2018 GAME SCHEDULE

2018 3rd & 4th Grade Schedule
2018 Indoor Soccer 3rd 4th Grade Divisi[...]
Microsoft Word document [15.8 KB]

COACHES:  BJ Vinyard 

Cade Vinyard Kip Reels Logan Norris
Aidan Williams Brady Roberts Bella Widner
Shelby Crowe Aiden Gunning Michael Kaganich
Dayton Powell Paige Roberts Jay Reels 
     

COACHES:  Vickie Joiner & Jodi Rowe 

Carter Joiner Auggie Rowe Talen Colbert
Spencer Bressler Elliot Griffiths Allie Killam
Anna Petrovich Avery Troutwine Maggie Hawkins
Jaylynn Pitchford    
     

COACHES:  Laura Starr & Jeff Smith

Evan Starr Sawyer Smith Triston Thompson
Chance Holliday Jake Campbell Will Lohr
Wyatt Cannon  Mylee Ribble Mylah West
Jocelyn Wofford Nathan Joehl  
     

COACHES:  Eric Cooper

Weston Cooper Dominic Genetti Pierce Rovey
Colesen Ferratto Roberto Quirez-Garcia Zaden Steinbach
Kaityln Reels Josie O'Brien Jada Barkley
Brianna Carrillo Ryan Kruse Ariel Madsen
     

COACH:  Joe Kaburick & Andy Harding

Hallee Kaburick Payton Harding Vandon Sproull
Brock Bowman Conner Rice Adien Pattison
Reece Loy Rori Allen Emma Hubbard
Molly Burgess Weston Suddath  
     

COACHES:  Dan Fleshman & Nikki Brawner

Wil Ranger/Fleshman Ryley Nessl Michael Marcacci 
Sloane Brawner Cheyenne Sarti Tripp Kessinger
Daniel Montano Benjamin Montano Brian Mitchell
Julie Kloos Wyatt Rondi Kaylee Hood
Caleb Ellis Ashlynn Goth  

COACHES:  Chris & Kelsey Walker

Kori Petersen Sofia Hedrick Gabe Melchert
Ryan Grogg Madyson Grogg Joe Reid
Doug Neverdowski Kate Gerdes Maris Brill
Kennin Compton Edin Compton Zachary Phillips
Zander Hamilton Ava Segarra Mimi Segarra
Evan Fricke    

COACHES:  Russel Reynolds & Katie Ronald

Cash Reynolds Ian Ronald Landon Ridenhour
Brockton Springer Kolson Bruhn Max Grejtak
Nola Reid Hailey Young Xander Clark
Ethan Davis Emilee Wendling Riley Cox
Helaina Scott Ceanna Colbert  

COACHES:  Brittany Brown & Holly Costello

Keagan Brown Konner Costello Tate Duckels
Tripp Ford Nelson Whhite Conner Favre
Jillian Jackson Taylor Brandenburg Sophie Rouse
Maizie Harris Molly Hilyard   
     

COACHES: Amber Rush & Staci Behme

Emma Rush Tanner Kolsto Houston Turley
Aiden Arreola Cade Gibbs Hank Ahurling
Wyatt Hart Abbie Huesing Ruthie Reels
Charlee Dugger Berlynn Eades   
     

5th & 6th GRADE DIVISION

2018 GAME SCHEDULE 

2018 5th & 6th Grade Schedule
2018 Indoor Soccer 5th 6th Grade Divis[...]
Microsoft Word document [15.1 KB]

COACHES:  Greg Whitler & Nate Kolsto

Evee Whitler Caleb Kolsto Sidney Tawfall
Beau Wise Evan Loy Deven Utry
Elijah Suttles Corbin Shaub  
     
     

COACHES:  Regie Byots & Brian Austwick

Noah Byots Cody Austwick Mason Gilpin
Kristilynn LeVora Cole Sullivan Beau Zachary
Aiden Wagner Kylie McMurray  
     

COACH:  Erin Lynn

Keegan Lynn Le' Aira Armentrout Megan Bouillon
Emily Barbre Bradon Smith Matthew Walden
Roy Schrodt Evan Gahr  
     
     

COACHES:  Brittany Brown & Jerry Loveless

Paeton Brown Jordyn Loveless Cali Powell
Addison Eldred Broc Benning Tanner Reese
Hunter Payne  Patrick Dunn  
     
     

COACHES:  Vicki Joiner & Val Stewart

Saralynn Joiner Brooke Stewart Trinity Wilson
Alyssa Beck Kale Barkley Bryce Huff
Jesse Dowland Braxton Mansfield Britton Mitchell
     
     

COACH:  Blake Peterson

Makayla Clarkson Lauren Spellbrink Parker Knop
Gregory Knop Drake Gasperson Kenden Longwell
Ean Davis Jack Rives  
     
     

COACHES:  Brad Carriker & Randy Gibson

Alyssa Carriker Hannah Gibson Lilly Foiles
Owen Cottingham Brendon Mosby Ethan Kelso
Caleb Cloninger Josiah Schuette  
     
     

COACHES:  Paula Campbell & Tracey Smith

Sophia Campbell Kaci Smith Adie Cordani
Aaron Cordani Riley Rhodes Lucas Dawson
Ethan Endress Zander Poe Garrett Comerford
     
     

7th & 8th GRADE DIVISION

2018 GAME SCHEDULE 

2018 7th & 8th Grade Schedule
2018 Indoor Soccer 7th 8th Grade Divis[...]
Microsoft Word document [14.9 KB]

COACH:  Auburn Team  Larry Hemmerle & Kelli Morton

Lilian Alexander  Kamryn Hickey Andrew Hemmerle
Spencer Rikas Joshua Bailey Connor Gillock
Jaina Brandon Michael Nadalini Deborah Farmer
Emma Reynolds    
     

COACH:  Brad Carriker & Greg Griffel 

Kyle Carriker Kaden Mansfield Jordan Griffel
David Harris Zaiden Reese Gavin Tawfall
Carter Schwab Morgan Broaddus Jenna Beck
Chloe Hearn    
     

COACH:  Greg Whitler

Marlee Whitler Brandon Roth Braxton Mullen
Mason Duckels Garrett Pitchford Hayden Bellm
Audry Fischer Kamryn Kiper  
     
     

COACHES:  Becky Reels & Beth Chapman

Madalynn Bloome Morgan Carrino Jack Rouse
Camden Quarton Brock Goodman Zach Chapman
Rex Reels Jack Goby Ella Wise